Saç Dökülmesine Çözüm Önerileri

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ

Saç dökülmesi bir tanı değil, araştırılıp adlandırılması gereken bir sorundur. Saç dökülmesinin tedavisi çoğunlukla nedene yönelik olmalıdır. Doğru tedavi için dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilip istenilen tetkikler yapılmalı ve sonuçlar doğru yorumlanmalıdır.

Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormon bozuklukları nedeniyle gelişebilir. Ancak uzun süren saç dökülmelerinin altında ciddi sağlık problemleri olabileceğinden nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Önemli olan bu nedenin saptanması ve uygun tedavinin yapılmasıdır.

Deri problemleri, yanlış beslenme alışkanlıkları, vitamin/mineral eksikliği, hormonal sorunlar, bazı iç hastalıkları, ilaç kullanımı, doğum, bazı kanser ilaçları, kemoterapi süreci, kozmetik etkenler, stres ve depresyon en sık rastlanılan ve tedavi edilebilen saç dökülme nedenleridir.

Erkeklerde görülen saç dökülmesi (Androgenetik Alopesi) çoğunlukla genetik yatkınlıktan kaynaklanır. Bu tip dökülmeler androjenlerin etkisiyle kıl folikülünün minyatürleşmesi sonucu gelişir. Erkeklerin yaklaşık yarısında, kadınların ise %20-25’inde görülür.

Son yıllarda kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi vakaları artmıştır. Araştırmalar aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler nedeniyle arttığını göstermektedir.

Sağlıklı saçlar için dikkat etmeniz gerekenler

Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa saç dökülmelerini önlemek, saçların sağlıklı uzaması ve canlı görünmesini sağlamak için hayatınızda bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Her şeyden önce beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bilinçsizce yapılan diyetler, özellikle proteinden yoksun beslenme tarzı vücudunuzda geri dönüşü imkânsız hasarlara neden olabilir. Diyeti mutlaka doktor kontrolünde yapmalısınız. Vitamin eksikliğiniz varsa buna odaklanıp eksikliği yerine koymalısınız. Beslenmenizde çinko, B12, bakır, folik asit içeren besinlere yer vermelisiniz. Fast food tarzı beslenmeden uzak durmalı bunun yerine sebze, meyve gibi antioksidan yiyecekleri tüketmelisiniz. Sigara kullanmamalı, alkolü alışkanlık haline getirmemelisiniz. Uzman kontrolü dışında saç sağlığınız için önerilen ilaçları kullanmamalısınız.


SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİLERİ

Öncelikle saç dökülmesine yol açan faktörlerin belirlenip ortadan kaldırılması gerekir. Dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilip saç dökülmesinin nedenleri ve dökülme tipi tespit edildikten sonra uygun tedavi planlanabilir.

Saç dökülmeleri yaşayan hastaların ürün kullanımında özellikle titiz davranmaları tavsiye edilir. Bu kişiler saça ve saç derisine zarar verebilecek kimyasal içerikli kozmetik ürünlerden kaçınmalıdır.
Tedaviye destek amaçlı proteinden zengin bir beslenme düzenine geçmeleri ve bunu alışkanlık edinmeleri faydalı olacaktır. Vitamin eksiklikleri nedeniyle saç dökülmesi yaşayanların mutlaka eksik vitamini yerine koymaları gerekir. Tiroit ya da farklı bir hastalığa bağlı oluşan saç dökülmelerinde ise öncelikle hastalığın tedavisine yönelik bir yol izlenmelidir.

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi, saç dökülmesinde yaygın kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddeler mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilir. Enjekte işlemi sağlandıktan sonra saç derisine masaj uygulanır. Kadın ya da erkek fark etmeksizin uygulanabilen saç mezoterapisi 5 gün ara ile ortama 5-10 seans olarak yapılmalıdır. Ağrısız bir işlemdir. Her yıl bir kür şeklinde uygulanabilir.

PRP Saç Tedavisi

PRP saç tedavisi, hastadan alınan kanın belirli işlemlerden geçirildikten sonra dökülen bölgeye enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Hastanın kendi kanındaki kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan (fibroblast) kısım ayrılır ve sorunlu bölgeye enjekte edilir.

PRP genetik dökülmelerde de oldukça etkilidir. Saç mezoterapisi ile kombine uygulanabilir.

İlaç Tedavisi

Saç dökülmesini önlemek ve var olan saçların kalınlaşmasını sağlamak amacıyla kullanılan ilaçların tam saç kayıplarında etkisi yoktur veya çok azdır. İlaç tedavisi yeni başlamış, hafif-orta derecede saç dökülmesini önlemek için saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde yararlı olabilir. İncelmiş saçları kalınlaştırabilir veya saçların daha fazla dökülmesini engelleyebilir.

Saç dökülmesi tedavilerinde kullanılan ilaçlar; kıl köklerindeki damarları genişletip kan akımını artırarak kıl köklerini etkin hale getirir. Ancak bu ilaçlar yeni saç oluşumunda en fazla yüzde 10 artış sağlayabilir. Ayrıca tam saç kayıplarında saç kökü hücreleri ölmüş ve yeni bir saç üretemediğinden bu evrede yeni saç çıkarma konusunda hiçbir ilaç faydalı olmaz.

Saç Ekimi

Kelliğe varan dökülmelerde yapılan tedaviler çoğunlukla yüzde yüz sonuç vermez. Bazı sağlık sorunları nedeniyle gelişen geçici saç dökülmeleri dışında saç dökülmesinin etkin bir ilaç tedavisi yoktur.

Tam saç kaybında kullanılan en etkili yöntem saç (ekimi) naklidir. Sonuçlar doğal ve kalıcıdır.

Saç ekimi donör bölgeden (iki kulak arası ense bölgesi) alınan saç köklerinin saçsız bölgeye nakledilmesi işlemidir. Genetik olarak dökülme yaşanmayan donör bölgeden seçilen sağlıklı saç kökleri sorunlu bölgeye ekildikten sonra da kalıcıdır.

Saç ekimi uzman ekip tarafından ameliyathane ortamında uygulanan tıbbi bir operasyondur. Tecrübe, yüksek hassasiyet ve titizlik gerektirir. Bu yüzden saç ekiminin yapılacağı merkez ve doktor seçiminde titiz davranılmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın öne sürdüğü şartları yerine getirmiş, acil durumlarda müdahale edebilecek kapasitede donanımlı bir ameliyathaneye sahip, uzman hekim ve ekibiyle çalışan, doğru greft sayımı ile gerçekçi fiyat sunan bir klinik olmasına özen gösterilmelidir.